Як продається деревина в Україні

Деревина в Україні є дуже цінним ресурсом, продаж якого повинен контролюватися державою. Раніше ринок необробленої деревини був майже безконтрольним, із-за чого ця цінна сировина реалізовувалася по заниженій вартості «своїм» на основі хабарництва. Але з 2020 року, коли почав діяти пілотний проект, в лісовій галузі України відбулися суттєві зміни. З цього часу продаж деревини будь-яких порід повинен здійснюватися через систему електронних торгів Прозорро.Продажі. Для реєстрації в цій системі були створені ЕТМ – електронні торгівельні майданчики, такі як Українська універсальна біржа.

Раніше визначити реальні об’єми продажу української деревини було дуже складно, так як ця галузь майже не контролювалася. До 20% цього ринку і досі знаходиться в тіні. Лісові господарства могли приховувати реальний обсяг реалізації лісу кругляку. А для того, щоб отримати якісну сировину, покупцям нерідко доводилося давати хабар. Але з введенням обов’язкових електронних торгів ситуація змінилася. На аукціонах, що проводяться відкрито, неможливо дати хабар або якимсь чином домовитися між собою. Всі учасники знаходяться під кодовими номерами, тому ніхто не знає, хто саме зробив ставку. Тепер торги являються чесними.

Крім цього, на електронних торгах перед підписанням угоди проводиться повна перевірка документів, тому недобросовісних продавців виключають із системи. Завдяки цьому при придбанні лоту покупець може біти впевненим в тому, що деревина відповідає зазначеній якості та буде доставлена в установлений термін. Для ознайомлення з тим, як саме проходять електронні торги деревиною, можна скористатися сайтом https://www.uub.com.ua/presscenter/novyny-birzhi/kupiti-lis-kruglyak-u-kievi-na-majdanchiku-uub/.

Завдяки прозорій системі продажу деревини держава має можливість контролювати об’єми, що були реалізовані, а також отримувати від продажу кошти. Переможець буде визначений автоматично, тому вплинути на результат ходів не може ніхто. Назва компанії, що зробила ставку, чи ім’я фізичної особи невідомі. Дані про учасників та того, хто переміг в торгах, будуть відомі лише після їх закінчення.

Із-за того, що в системі Прозорро немає функціональної можливості організації та проведення торгів, цим займаються електронні торгівельні майданчики, одним з яких є Українська універсальна біржа. Вона має великий досвіт в цій сфері та характеризується зручним інтерфейсом.